A

Red Bull Anadolu Break

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

Anadolu dansları ile breakdans, sahnede buluşuyor.

Sokağın ruhundan doğan breakdans ile toprağın gücünü  yansıtan Anadolu dansları, Red Bull Anadolu Break dans  gösterisi ile aynı sahnede buluşuyor. Sanat yönetmenliğini  ünlü dans topluluğu Flying Steps’in kurucusu ve koreograf Kadir Memiş, diğer adıyla Amigo tarafından üstlenilen sıradışı füzyon gösterisi, modern ile gelenekselin birlikteliğinden doğan rengarenk dansların ve kültürün hikayesini, benzersiz bir koreografiyle sahneye taşıyacak. Temelleri Eylül 2014’te, Amigo (Kadir Memiş) ile dünyanın en iyi breakdansçılarından Neguin ve Roxrite’ın gerçekleştirdiği Anadolu Break Belgeseli ile atılan proje, Anadolu topraklarında asırlardır icra edilen ve bugün artık gelenekselleşmiş hale gelen halk oyunları ile tüm dünyada her geçen gün yükselişini sürdüren breakdansın modern figürlerini bir araya getiriyor. Belgesele konu olan sıra dışı yolculuk boyunca yaşadıkları deneyimlerden ve öğrendiği oyunlardan etkilenen alan Amigo, Anadolu halk oyunlarından aldığı ilhamı breakdans ile harmanlayarak Red Bull Anadolu Break dans gösterisini oluşturdu. 2014’teki belgesel çekimlerinin hemen ardından yapılan dansçı seçmeleri ile 4 B-Boy, 1 B-Girl, 1 modern dansçı ve 2 geleneksel dansçıdan oluşan sahne ekibi tamamlandı.

Aydan Uysal / Bora Günebakan (Boris) / Eftal Dirlik / Ferhat Düz (B.Boy Fero) / Mehtap Çınar / Miktat F. Yılmaz /  Ozan Karabağ ve Salih Karagöz dans ekibini oluşturuyor.

Gösterinin müzik direktörülüğünü Türkiye asıllı Berlinli besteci Nevzat Akpinar  müziklerin aranjörlüğünü ise yerli hip hop sahnesinin usta ‘beat-maker’ı Da Poet üstleniyor. Gösterinin kostümleri ise DB Berdan markası yaratıcıları olan Deniz Berdan ve Begüm Berdan’a emanet edildi. Ege Üniversitesi Halk Oyunları Bölümü kostüm arşivi üzerinde yaptıkları incelemelerin ardından tasarımcılar, aldıkları ilhamla geleneksel motiflerin modernize edildiği kostümler hazırladı.

Red Bull Anadolu Break sahne gösterisi 9 Ekim’de prömiyerini İstanbul’da yaptıktan sonra, 10 Ekim’de İstanbul’da, 11 Ekim’de Ankara’da, 13 Ekim’de Eskişehir’de, 15 Ekim’de İzmir’de, 17 Ekim’de ise Antalya’da izleyicilerle buluşacak. Red Bull Anadolu Break gösterisi için özel olarak sınırlı sayıda üretilen Red Bull kutuları ise raflarda yerlerini aldı.  
5 şehirde izleyiciyle buluşacak olan Red Bull Anadolu Break dans gösterisiyle ilgili ayrıntılı bilgi için: www.redbull.com/anadolubreak
Foto: Red Bull Istanbul

Red Bull Anadolu Break